Marihuana

26.10.2010 13:31

...je mäkká droga zložená z usušených

a rozomletých listov, plodov alebo kvetov konopy (Cannabis sp.).

Najdôležitejšou účinnou látkou je δ-9-tetrahydrokanabinol (THC),

ktorý tvorí cca 1 % rastliny.

Marihuana obsahuje viac ako 460 známych zlúčenín.

Psychicky najaktívnejší kanabinoid je tetrahydrokanabinol.

Kanabinoidy sú rozpustné v alkohole a v tukoch.

Po vyfajčení jednej marihuanovej cigarety (joint)

sa dá preukázať 40%-50% THC v bunkových membránach,

po 4–8 dňoch v krvi, 10%-20% po 30 dňoch

a 1% po 48–138 dňoch v tukovom tkanive a vo vlasoch.

Pri pravidelnom užívaní sa účinná látka THC hromadí v organizme!

Testy na obsah THC v krvi sú náročné a drahé.  

Jeden test stojí približne 100 €.

Testy, ktoré sú schopné zistiť THC po jednom mesiaci

stoja približne 133 - 166 € a trvajú okolo 18 hodín.

 

Fyzické poruchy :

  • hromadí sa v mozgu, semenníkoch, vaječníkoch a v pečeni
  • porucha rastu, znižovanie imunitného potenciálu, zvýšenie tepovej frekvencie, poškodzovanie dýchacej sústavy
  • ovplyvňuje dozrievanie spermií. Viaže sa na mužský pohlavný hormón testosterón a spôsobuje jeho degradáciu. Je takisto spojovaná s predčasnými pôrodmi, poškodením plodu počas tehotenstva a s menštruačnými problémami
  • Nervové determinácie (obmedzenia)

Následky používania:

Ÿ  znížená kapacita vnímania a porozumenia, sťaženie koncentrácie, apatia, zmeny nálad, zvýšenie reakčného času, zmenená orientácia v čase a priestore;

Ÿ  impulzívne chovanie, znížená kapacita vnímania a porozumenia, zhoršenie krátkodobej pamäti;

Ÿ  kolísanie nálad, chronická apatia u ľudí s predispoziciou k psychickym poruchám môže pôsobiť ako ich spúšťač, rozšírené zornice, červené oči, silne stimulujúce afrodiziakum, zvýšená chuť na jedlo, hlavne sladké, zvýšená spotreba tekutín, sucho v ústach.

 

Spoluzodpovedá však aj za vznik závislosti

na niektorých návykových látkach!!!

 

Konopa spôsobuje úľavu a má utišujúce účinky (podobne ako napríklad kodeín). V USA a Kanade, ale aj v iných štátoch, sa už oficiálne predpisuje na liečbu rôznych chorôb. Používa sa aj pri liečbe AIDS (liek Marinol). Výťažky z konopy obsahuje ústny sprej Sativex, je účinný pre ľudí so sklerózou, zmierňuje stuhnutosť a kŕče. Zvyšuje riziko sedácie s inými liekmi, ktoré majú sedatívny účinky na centrálny nervový systém. Patria medzi ne anxiolytiká, hypnotiká, všetky anastetiká, antihistaminiká a alkohol.

Marihuana je najčastejšia mäkká droga,

ktorá je rozšírená po celom svete.

Hlavnými konzumentmi sú ľudia vo veku od 15 do 25 rokov. Pri prvej konzumácii sa marihuana prejavuje veľmi individuálne. Niektorí konzumenti pociťujú ospalosť, sucho v ústach alebo eufóriu, ktorú zvyčajne zažívajú pravidelnejší konzumenti. Aj doba účinku je individuálna, ale priemerne to je 1–5 hodín. Obvyklé účinky vyvolané marihuanou sú:

zmenené vnímanie času, priestoru a osôb, eufória, pocit šťastia a veselosť, nesúvislý tok myšlienok a reči, zaostrenie zmyslov, niekedy únava, ťažkopádnosť, závrate a sucho v ústach, zrakové halucinácie (pri väčších dávkach), sluchové halucinácie (pri väčších dávkach).

Marihuanový dym poškodzuje pľúca rovnako ako tabakový, alebo každý iný dym. Fajčenie marihuany dráždi horné dýchacie cesty 15 krát viac ako fajčenie tabaku. Aj keď sa marihuana fajčí menej, 5 jointov ma rovnakú škodlivosť ako krabička cigariet, pretože obsahuje 4 krát väčšie množstvo dechtu ako cigareta. Pri inhalácii sa dlhšie drží v dýcha-cích cestách (pre väčší účinok). Má sa za to, že marihuana podporuje vznik rakoviny pľúc, hoci sa to doteraz nedokázalo.

Iné spôsoby: Dajú sa z nej upiecť koláčiky, uvariť mlieko, kakao, čokoláda alebo vyrobiť maslo. Niekedy sa namáča v alkohole pre zvýšenie účinnosti (alkohol v ktorom sa rozpúšťa THC).

Na Slovensku je trestné prechovávať a pestovať marihuanu,

či už pre vlastnú potrebu alebo za účelom predaja!

 

o

 

Slovo hašiš je arabského pôvodu a znamená tráva. Je to extrahovaná živica predovšetkým z konopy hašišovej.

Hašiš takisto ako marihuana sa fajčí, môže sa však pridať do jedla. Účinky sú 5–8 krát (50-70 percent) silnejšie ako pri marihuane. Pri vyšších dávkach sa prejavujú pseudohalucinácie a poruchy priestorového vnímania.

 

o

 

Marihuana je najstaršou drogou a tiež najspornejšou.

Rozdeľuje ľudí do dvoch kategórii - tých,

ktoré jej účinky ospevujú a tých, ktorí ju zatracujú.

 

MVDr. Ján Mojžiš, CSc z Ústavu farmakológie

Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach

 

Marihuana patrí medzi tzv. mäkké drogy, čo znamená, že jej účinky na ľudský organizmus sú slabšie v porovnaní

s tvrdými drogami. "Účinky na centrálny nervový systém (CNS) sú menej výrazné, závislosť je pri nej slabšia. Samozrejme, má svoje negatíva. Marihuana má na ľudský organizmus krátkodobé, strednodobé a dlhodobé účinky. Závisia od koncentrácie jednej dávky a dĺžky používania."

Zvyšuje srdcovú frekvenciu, ale nie natoľko, aby bol ohrozený život človeka. Pri jej dlhodobom účinku dochádza k zhoršovaniu komunikácie s okolím. Väčšie dávky môžu spôsobiť halucinácie, strach, paniku, psychózy. " U pravidelných užívateľov sa môže objaviť aj to, čo je pre zneužívané liečivá typické, že sa jej účinky sa zoslabujú a je potrebná vyššia dávka. Škodlivý je aj dym pri fajčení marihuany, lebo obsahuje oveľa viac dechtu ako dym z obyčajnej cigarety. Hrozí teda zvýšené riziko karcinómu pľúc."

Konopná živica obsahuje okrem éterického oleja a ďalších látok predovšetkým kanabinoidy. Hlavnou účinnou látkou je delta-9-tetrahydrokannabinol (THC). Má euforizujúce, stimulujúce účinky, uvoľňuje svalstvo, pomáha proti epilepsii, zmierňuje zvracanie, zvyšuje chuť k jedlu, znižuje krvný tlak, zlepšuje náladu a zmierňuje bolesti.

V roku 1990 v oblasti výskumu účinkov kanabinoidov na ľudský organizmus došlo k obrovskému rozmachu.

"Bolo zistené, že kanabinoidy majú, okrem iného,

výrazný potenciál pre využitie v medicíne. "

No ako pri každej liečbe - aj tu platí,

najskôr treba mať tú chorobu, na ktorú je daná droga určená.

 

Marihuana v nijakom prípade nepôsobí preventívne!

Užívanie marihuany je vraj vstupnou bránou do sveta tvrdých drog. "Všeobecne sa to tvrdí a uznáva. Je to možné. Ale alkohol takisto. Jedno i druhé ovplyvňuje vôľové vlastnosti človeka.

Súhlasím s tým, že ľudia ktorí užívajú marihuanu, môžu ľahšie prejsť na tvrdé drogy ako tí, ktorí ju neužívajú. Na druhej strane, tvrdé drogy užívajú aj ľudia, ktorí nikdy neužívali marihuanu."  Tvrdenie, že marihuana má pozitívny vplyv na efektívnosť učenia, je neopodstatnené! Na krátkodobú pamäť a učenie má negatívny účinok.

"Kannabinoidy v CNS utlmujú uvoľňovanie acetylcholínu,

ktorý je dôležitý pre učenie a pamäť."

 

 

Marihuana vyvoláva nielen psychickú, ale aj telesnú závislosť. Pri vysadení marihuany sa objavujú odvykacie prejavy (abstinenčné príznaky) - túžba po droge, podráždenosť, nepokoj, úzkosť, nechutenstvo do jedla, nespavosť.

Marihuana poškodzuje pamäť, znižuje psychickú aj fyzickú výkonnosť, v pokročilom štádiu závislosti sa objavuje atrofia pamäťových centier mozgu (scvrkávanie niektorých mozgových štruktúr dokázateľné na CT a magnetickou rezonanciou). Chronické užívanie marihuany zhoršuje funkcie imunitného systému (prirodzenej obranyschopnosti), vznikajú chronické zápaly priedušiek (bronchitídy), môže sa vyvinúť aj astma eventuálne zhoršiť jej priebeh. Fajčenie v tehotenstve narúša genetickú informáciu plodu. 

Pri chronickom používaní marihuany sa objavuje strata motivácie,

porucha pozornosti a trvalé zníženie intelektu.

Marihuana, ako každý iný halucinogén,

môže spustiť vážne duševné ochorenie.

Aj po prvom užití sa môže rozvinúť schizofrénna psychóza

(ak má jedinec k tomuto ochoreniu dispozíciu)!!!

Navyše každý, kto marihuanu skúsi, riskuje rozvoj závislosti nielen na túto drogu, ale aj na iné drogy.

Marihuana sa preto nazýva aj "bránou" k iným, tvrdším drogám.

 

Je treba na záver zdôrazniť:
Najlepší stav je triezvy rozum a čistý úsudok. K zdravému životu nepatrí omámená hlava. Je lepšie s drogami vôbec nezačínať, a teda vôbec nezačínať ani s marihuanou. Mladí ľudia by sa mali naučiť drogy odmietnuť.

Zvýšené riziko závislosti na drogy je u mladých ľudí, kde u niektorého z rodičov sa vyskytuje alkoholizmus či kde rodina neplní svoje úlohy (disharmonické rodinné prostredie).

Drogy nie sú potrebné k životu človeka!

 


Zaujímavosti:

Pre hinduistov je konope posvätné. V Nepálu sa prípravky z konope používajú k liečeniu takmer všetkých chorôb. Budhisti používajú konope, aby dosiahli mystický zážitok, ktorého hlavným cieľom je oslobodiť sa od pozemských vecí. V islamsko-arabskom svete je fajčenie a používanie konopných produktov široko rozšírené a kultúrne akceptované. Konope bolo vždy súčasťou čínskej kultúry, užívali ho ako liek, či elixír života šamani, alchymisti a ľudoví liečitelia. V Mexiku je konope dodnes domácim liekom proti reumatizmu.

Marihuana je dnes legalizovaná v Holandsku

a od roku 2003 aj na Aljaške.

 

Späť